June 2016 Jazz Calendar 

(Last Update 05/30/2016)

To submit listings for our jazz calendar, please email us here.  Deadline for calendar submissions for the next month's calendar is the 15th of each month.

Jazz on the Radio is listed at the end of this page.

Check out special events and future shows at the Upcoming Events page

Comments and suggestions are always welcome!


JAZZ IN CLUBS AND AROUND TOWN

The Club Locator provides contact information.


Monday, May 30
Jimmy Mak’s: Dan Balmer Trio, 8 pm
Lake Theater & Café, Lake Oswego: Dave Fleschner, Earl Thomas & Friends, $15, all ages, 7 pm
Laurelthirst Pub: Kung Pao Chickens (Jon Neufeld, guitar, Tracy Kim, guitar, Gary Guenther, clarinet, Tim Acott,
bass), 9-11 pm
Rose Room Bar & Grill: Ron Steen Jam, Phil Goldberg & Phil Baker, 8-11 pm
Tuesday, May 31
Jimmy Mak’s: Mel Brown Septet, 8 pm; AJAM 6:30 pm
Tapalaya Restaurant: Reggie Houston & Friends, all ages, 6-9 pm
Wednesday, June 1
Alberta Rose Theater: Shanghai Woolies & PYJO (The Portland Youth Jazz Orchestra), $10, all ages when accompanied by a parent/guardian, 7 pm
Corkscrew Wine Bar: Mike Winkle & Craig Snazelle, 7:30-10 pm
Grant House, Vancouver: Terry Robb & Albert Reda, 6 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown Quartet, 7:30 pm; 80’s Rewind & Unwind, Christopher Brown Quartet, $10, 9:30-11 pm
Jo Bar & Rotisserie: Dmitri Matheny Group (Steve Christofferson, Chris Higgins), 7-10 pm
Justa Pasta: Anson Wright & Tim Gilson, 7-9 pm
Rose Room Bar & Grill: King Louie’s Soul-Jazz Jam, 8:30-11:30 pm
Wilfs at Union Station: Ron Steen’s Vocal Jazz Showcase, First Wednesday, Margo Tufo, vocals, Tom Grant & Dave Captein, 7-10 pm
Thursday, June 2
Arrivederci! Wine Bar, Milwaukie: Graham Covington Trio with Dennis Caiazza & Ron Steen, $5, 7-10 pm
Aurora Colony Vineyards: Jazz on the Patio Summer kick-off, Rebecca Hardiman, Ray Hardiman, piano, Dan Presley, bass 6-8 pm
Camellia Lounge: John Knowles, $8, 7-9 pm
Disjecta: Creative Music Guild’s Improvisation Summit, $12 per day/$30 3-day pass
Forge Taste: Terry Robb & Albert Reda, 8 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown’s B3 Organ Group (Dan Balmer, Renato Caranto, Curtis Craft, Louis Pain), 8 pm; Ashley Henry & Friends, 6:30 pm
New Seasons, Woodstock: Mitzi Zilka & Mike Doolin, 6-8 pm
Pizzario, Hillsboro: Jazz Jam, Laura Cunard, keyboard, vocals, Evin McHill, drums, 7:30-10:30 pm
Riverview Yoshida, Troutdale: Matt Schiff, guitar, 5-8 pm
Tapalaya Restaurant: Milneburg Jazz Band, 6-9 pm
McCormick’s Fish House and Bar: Heather Keizur, Steve Christofferson, 6-9 pm
Friday, June 3
Allison Inn, Newberg: Marilyn Keller Trio, 6:30 pm
Arrivederci! Wine Bar, Milwaukie: King Louie & Andy Stokes, (Andy Stokes, vocals, Louis Pain, organ, Mark Griffith, drums, Renato Caranto, sax), $7, 8-11 pm
Bijou Café: Nancy King & Friends (George Mitchell, Dave Captein, Todd Strait, Cheryl Alex), $10, 7-9 pm
Camellia Lounge: Barney Stein, $8, 7-9 pm
Disjecta: Creative Music Guild’s Improvisation Summit, $12 per day/$30 3-day pass
Five-0-Three Restaurant, West Linn: Tom Grant & Shelly Rudolph, 6:30-9:30 pm
Jimmy Mak’s: Stephanie Schneiderman & Friends, 8 pm
Jo Bar & Rotisserie: Dominic Castillo, 10 pm-midnight
Lair Hill Bistro: Lorna Baxter Trio (Lorna Baxter, vocals, Billy Hagen, guitar, Joey Aloia, bass), 5:30-8:30 pm
Langdon’s Grill: Rebecca Hardiman & Friends (Ray Hardiman, Phil Baker & Ron Steen), 6-8 pm
Lechon: JB Butler, 8:30-11 pm
Living Room Theater: Café Jazz Quartet (Larry Nobori, woodwinds, Rick Homer, brass, Larry Munon, guitar, Dan Presley, bass), 8 pm-midnight
Newmark Theater: PDX Jazz Presents: Tiempo Libre, 7:30 pm
Pizzario, Hillsboro: Laura Cunard & Sofia Csikos Quartet, 7:30-10:30 pm
Rose Room Bar & Grill: Bobby Torres Ensemble, Julana Torres, vocals, 7:30 pm
Salty’s on the Columbia: Mel Brown & Jof Lee, 7-10 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
The Rose Room: Journey To Memphis Competition, Julie Amici, Dean Mueller, Alan Jones, Dan Gildea, $10, 7 pm
Vie de Boheme: CD Release Party, French Twist Band (Mitzi Zilka, Jason Woodrow, Leslie Gignilliant-Day), $10-advance, $12-door, 7 pm
Wilf ’s at Union Station: Mia Nicholson Trio (Mike Horsfall, piano, David Evans, sax, clarinet), $9, 7-11 pm
Saturday, June 4
Birch Street Uptown Lounge, Camas: Mia Nicholson & Mike Horsfall, 8-11 pm
Camellia Lounge: Christine Hochstatter, vocals, Pete LaMalfa, piano, Jonathan Lakey, bass, $8, 7-9 pm
Clark Community College, Gaiser Hall: 5th Annual Clark College Big Band Bash, 7 pm
Disjecta: Creative Music Guild’s Improvisation Summit, Rich Halley 5 with Vinny Golia, Michael Vlatkovich, Clyde Reed and Carson Halley, $12 per day/$30 3-day pass, 7:30 pm
Five-0-Three Restaurant, West Linn: Ron Steen Trio (Rebecca Hardiman & Ray Hardiman), 6:30-9:30 pm
Forge Taste: Bobby Torres Trio, 8 pm
Jimmy Mak’s: Ken DeRouchie Band & Robbie Laws Band, 8 pm
O’Connor’s Vault: Eric Skye & Mark Goldenberg, $12, 7 pm
Portland Prime: Mel Brown Trio (Tony Pacini, Ed Bennett), 7-11 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
St. James Lutheran Church, Vancouver: Marilyn Keller, 6 pm
Wilsonville Arts Festival: Minidoka Swing Band, Larry Nobori, director, noon-1 pm
Sunday, June 5
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Camellia Lounge: Singers Jam hosted by Laura Stillwell & Laura Cunard, $7, 2-4:30 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, Bill Beach & Kevin Deitz, 8:30-11:30 pm
Corkscrew Wine Bar: Terry Robb, 7 pm
Dickey Doo’s Pub and Grub: Sunday Jazz, Lorna Baxter Trio (Lorna Baxter, vocals, Scott Steele, guitar, Joey Aloia, bass), 8-11 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11 am-3 pm
Good Samaritan Episcopal Church, Corvallis: Morning Worship, Afternoon Concert Recording, Black Swan Classic Jazz Band, 10 am & 2 pm
Hotel Monaco: Happy Hour, Rebecca & Ray Hardiman, 5-6 pm
Jo Bar & Rotisserie: Latin Jazz Brunch, Dan Balmer & Caminos Cruzados, 11 am-3 pm; Blueprints Trio, 7-10 pm
Multnomah County Central Library: History of Bebop-Popular Song, 2-3 pm
Tapalaya: Kenneth West, 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Monday, June 6
Jimmy Mak’s: Dan Balmer Trio, 8 pm; Mt. View HS Jazz Band, 6:30 pm
Lake Theater & Café: Patsy Cline Night with Julie Amici, $15, 7 pm
Laurelthirst Pub: Kung Pao Chickens (Jon Neufeld, guitar, Tracy Kim, guitar, Gary Guenther, clarinet, Tim Acott, bass), 9-11 pm
Milwaukie High School: Portland Youth Jazz Orchestra 1a & 1b + MHS Jazz Band, 7 pm
Tuesday, June 7
Camellia Lounge: First Tuesday, Annie Averre, vocals, Dan Gaynor piano, $7, 7-9 pm
Clyde’s Prime Rib: Knuckleheads, Terry Robb, 8 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown Septet, 8 pm; Union HS Jazz Band, 6:30 pm
Tapalaya: Reggie Houston & Friends, 6-9 pm
Wednesday, June 8
Jimmy Mak’s: Mel Brown Quartet, 7:30 pm; 80’s Rewind & Unwind, Christopher Brown Quartet, $10, 9:30-11 pm
Jo Bar and Rotisserie: Robert Moore and The Wildcats, 7-9 pm
Rose Room Bar & Grill: King Louie’s Soul-Jazz Jam, 8:30- 11:30 pm
The Shedd, Jacqua Concert Hall, Eugene: Cyrille Aimée, $28-$36, 7:30 pm
Wilfs at Union Station: Ron Steen’s Vocal Jazz Showcase, Jet DeLeon with Pete La Malfa & Cary Miga, 7-10 pm
Thursday, June 9
Aladdin Theater: PDX Jazz Presents: the Bad Plus, $30 advance/$35-door, 7:30 pm
Aurora Colony Vineyards: Jazz on the Patio, Rebecca Hardiman, Ray Hardiman, piano, Dave Averre, drums, 6-8 pm
Forge Taste: Terry Robb & Albert Reda, 8 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown’s B3 Organ Group (Dan Balmer, Renato Caranto, Curtis Craft, Louis Pain), 8 pm
McCormick’s Fish House: Lori Boone & Mike Doolin, 6 pm
Pizzario, Hillsboro: Pizzario Jazz Jam, hosted by Laura Cunard, piano & vocals, Evin McHill, drums, 7:30-10:30 pm
Riverview Yoshida, Troutdale: Matt Schiff, guitar, 5-8 pm
Tapalaya: Milneburg Jazz Band, 6-9 pm
Vie de Boheme: Jazz Jam, 8-11pm, $5
Wilfs at Union Station: PCC Singers Showcase, $10, 7-10 pm
Friday, June 10
Artist’s Repertory Theater: Norman Sylvester Band, 7:30 pm
Bijou Café: Graham Covington Trio (Dennis Caiazza & Ron Steen), $7, 7-9 pm
Jazz Station, Eugene: Chuva Boa, (Laura Zaerr, harp, Colleen Kitchen, vocals, Kevin Ronkko, percussion), $10, 7:30-10 pm
Jimmy Mak’s: Soul Sensation II, Soul Vaccination, 8 pm
Jo Bar & Rotisserie: Funk Soul Sister with Meghan Wison & Andrew Endres, 10 pm-midnight
Langdon Farms: Mike Winkle & Ray Hardiman, 6-8:30 pm
Lechon: JB Butler, 8:30-11 pm
Salty’s on the Columbia: Mel Brown & Jof Lee, 7-10 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Tapas Martinis and Wine, Longview: Heather Keizur, Steve Christofferson, 5-9 pm
Saturday, June 11
Aurora Colony Vineyards Tasting Room: Ray Hardiman, piano, 3-6 pm
Camellia Lounge: Women With Standards Sextet (Lori Boone & Lura Griffiths, vocals, Mike Doolin, guitar, Pete Petersen, saxophone, Craig Snazelle, bass, Dave Averre, drums), $12, 7 pm
Columbia Slough Watershed Council Festival: JB Butler & Inka Jam, 2:30-3:30 pm
Five-0-Three Restaurant, West Linn: King Louie & LaRhonda Steele, 6:30-9:30 pm
Forge Taste: Bobby Torres Trio, 8 pm
Jimmy Mak’s: Soul Sensation II, Soul Vaccination, 8 pm
Portland Prime: Mel Brown Trio (Tony Pacini, Ed Bennett), 7-11 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Solae’s Lounge: David Friesen Quintet (John Gross tenor, Dan Gaynor, piano, Rob Davis, tenor, soprano, Charlie Doggett, drums), 9 pm
Spare Room: Norman Sylvester Band, 9 pm
Sunday, June 12
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Camellia Lounge: Jazz High Tea, $5, 11 am-1 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, George Mitchell & Phil Baker, 8:30-11:30 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11 am-3 pm
Hotel Monaco: Happy Hour, Trio Dan-da (Ray Hardiman, Shao Way Wu, Dave Averre), 5-6 pm
Jo Bar & Rotisserie: Brunch, Bobby Torres Trio, 11:30 am- 2:30-pm
Multnomah County Central Library: History of Bebop-A Segregated Music, 2-3 pm
Old Church: PDX Jazz Presents: Fred Hersch & Anat Cohen, $25 advance/$30 door, 7:30 pm
Tapalaya: Kenneth West, 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Monday, June 13
Jimmy Mak’s: Dan Balmer Trio, 8 pm; McMinnville HS Jazz Band, 6:30 pm
Laurelthirst Pub: Kung Pao Chickens (Jon Neufeld, guitar, Tracy Kim, guitar, Gary Guenther, clarinet, Tim Acott, bass), 9-11 pm
Lake Theater & Café: Acoustic Guitar Summit with Terry Robb, Doug Smith, and Mark Hanson, $20GA, $25VIP, 7 pm
Tuesday, June 14
Jimmy Mak’s: PDX Jazz Presents, Anthony Strong, 7:30 pm
Tapalaya: Reggie Houston & Friends, all ages 6-9 pm
Wednesday, June 15
Jimmy Mak’s: PDX Jazz Presents: Joshua Redman Quartet, 7 pm & 9:30 pm
Nonna PDX: Kate and the Crocodiles, (Gavin Bondy, trumpet, Craig Bidondo, piano, Kate Morrison, vocals, percussion, guitar), 8-11 pm
Rose Room Bar & Grill: King Louie’s Soul-Jazz Jam, 8:30-11:30 pm
Wilfs at Union Station: Ron Steen’s Vocal Jazz Showcase, Adlai Alexander & Ed Bennett, 7-10 pm
Thursday, June 16
Aurora Colony Vineyards: Jazz on the Patio, Rebecca Hardiman, Ray Hardiman, piano, Ron Steen, drums, 6-8 pm
Forge Taste: Terry Robb & Albert Reda, 8 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown’s B3 Organ Group (Dan Balmer, Renato Caranto, Curtis Craft, Louis Pain), 8 pm; Chance Hayden, 6:30 pm
No Ho’s Hawaiian Café, Fremont: David Friesen, bass, Greg Goebel, piano, Tim Willcox, tenor, Charlie Doggett, drums, 6:30-9 pm
Pizzario, Hillsboro: Pizzario Jazz Jam, hosted by Laura Cunard, piano & vocals, Evin McHill, drums, 7:30-10:30 pm
Riverview Yoshida, Troutdale: Matt Schiff, guitar, 5-8 pm
Tapalaya: Milneburg Jazz Band, 6-9 pm
Vie de Boheme: French Twist, CD release, 7 pm, $10
Friday, June 17
Bijou Café: Rebecca Kilgore, vocals, Randy Porter, piano, Tom Wakeling, bass, $10, 7-10 pm
Birch Street Uptown Lounge, Camas: Mitzi Zilka & Ben Graves, 8-11 pm
Forged Taste: Mike Winkle, Joe Millward & Mark Griffith Half Penny, Salem: Norman Sylvester Band, 8 pm
Jimmy Mak’s: Eddie Martinez, 8 pm
Langdon Farms: Rebecca Hardiman, Ray Hardiman, piano, Whitney Moulton, bass, Kurt Deutscher, drums, Bryant Allard, trumpet, 6-8:30 pm
Lechon: JB Butler, 8:30-11 pm
Salty’s on the Columbia: Mel Brown & Jof Lee, 7-10 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Vie de Boheme: Sellwood Jazz, $8, 7:30-10:45 pm
Saturday, June 18
Allison Inn, Newberg: Marilyn Keller Trio, 6:30 pm
Dahlia Theater, Canby: Norman Sylvester Band, 7 pm
Fields Neighborhood Park: Cider Summit, Norman Sylvester Band, 12:30 pm
Forge Taste: Bobby Torres Trio, 8 pm
Jimmy Mak’s: Lisa Mann Band, Ben Rice, 8 pm
Living Room Theater: Laura Cunard, Laurent Nickel, bass, 8 pm-midnight
Maryhill Winery, Goldendale: Laura Cunard Trio (Laurent Nickel, Evin McHill), 1-5 pm
North Fork 53, Nehalem: Midsummer’s Night Dream Cannabis Dinner, Julie Amici $10, 4:30 pm
Portland Prime: Mel Brown Trio (Tony Pacini, Ed Bennett), 7-11 pm
Ringside Fish House: Matt Schiff Duo, 6-11 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Turn, Turn, Turn: Toy Boat, Toy Boat, Toy Boat, Terry Robb, 10 pm
Wilfs at Union Station: Graham Covington Trio (Dave Captein & Ron Steen), $10, 7-10 pm
Sunday, June 19
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Camellia Lounge: Vocal Jam, $7, 2-4:30 pm
Cannon’s Rib Express: Reggie Houston Quartet, 5-9 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, Greg Goebel & Dennis Caiazza, 8:30-11:30 pm
Dickey Doo’s Pub and Grub: Sunday Jazz, Lorna Baxter Trio (Lorna Baxter, vocalist, Scott Steele, guitar, Joey Aloia, bass), 8-11 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11 am-3 pm
First Presbyterian Church, Vancouver: Jazz Sunday, Jim Fischer & Friends, 10 am
Hotel Monaco: Happy Hour, Rebecca & Ray Hardiman 5-6 pm
Jo Bar & Rotisserie: Rebecca Kilgore, vocals, Christopher Woitach, guitar, John Moak, trombone, 6:30-9 pm
Multnomah County Central Library: History of Bebop-Dude Ranch, 2-3 pm
Pride Week Stage: Laura Cunard & Laurent Nickel Quintet (Laura Cunard, piano & vocals, Laurent Nickel, bass, Tim Rap, drums, Pete Peterson & Mary-Sue Tobin, saxophones), 12:30-2:30 pm
Tapalaya: Kenneth West, 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Vie de Boheme: Chuck Israels Jazz Orchestra, 6:30-10pm, $10
Monday, June 20
Jimmy Mak’s: Dan Balmer Trio, 8 pm; Aventine Circus, 6:30 pm
Lake Theater & Café: Richard Moore, $10, 7 pm
Laurelthirst Pub: Kung Pao Chickens (Jon Neufeld, guitar, Tracy Kim, guitar, Gary Guenther, clarinet, Tim Acott, bass), 9-11 pm
Tuesday, June 21
Clyde’s Prime Rib: Knuckleheads, Terry Robb, 8 pm
Jimmy Mak’s: Joe Manis & Siri Vik (Greg Goebel, piano, Charlie Doggett, drums, Tyler Abbott, bass), $9, 8 pm
Tapalaya: Reggie Houston & Friends, all ages 6-9 pm
Wednesday, June 22
Corkscrew Wine Bar: Laura Cunard Trio (Nick Saume, Laurent Nickel), +21, 8-10 pm
East Glisan Lounge: David Friesen Quartet (Dan Gaynor, piano, Rob Davis, tenor, soprano, Charlie Doggett, drums), 8-10 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown Quartet, 7:30 pm; 80’s Rewind & Unwind, Christopher Brown Quartet, $10, 9:30-11 pm
Justa Pasta: Anson Wright & Jasnam Daya Singh, 7-9 pm
Vie de Boheme: Byrne & Bass, Paula Byrne, vocals, Tim Gilson, bass, $8-$15 sliding, 7-9 pm
Wilfs at Union Station: Ron Steen’s Vocal Jazz Showcase, Laura Cunard & Jonathan Lakey, 7-10 pm
Thursday, June 23
Aurora Colony Vineyards Jazz on the Patio, Ray Hardiman, piano, Craig Snazelle, bass, Dave Averre, drums 6-8 pm
Five-0-Three Restaurant, West Linn: Mike Winkle & Joe Millward, 6:30-9:30 pm
Forge Taste: Terry Robb & Albert Reda, 8 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown’s B3 Organ Group (Dan Balmer, Renato Caranto, Curtis Craft, Louis Pain), 8 pm; Chance Hayden, 6:30 pm
Kruger Farm, Sauvie Island: Bill Rhoades & the Party Kings & Queens, 6-9 pm
Pizzario, Hillsboro: Pizzario Jazz Jam, hosted by Laura Cunard, piano & vocals, Evin McHill, drums, 7:30-10:30 pm
Riverview Yoshida, Troutdale: Matt Schiff, guitar, 5-8 pm
Rose Room Bar & Grill: King Louie’s Soul-Jazz Jam, 8:30-11:30 pm
Tapalaya: Milneburg Jazz Band, all ages 6-9 pm
Vie de Boheme: Portland Woodshed Jazz Orchestra with Bryant Allard, $5, 8 pm
Friday, June 24
503 Uncorked, Sherwood: Paula Byrne, vocals, Dan Gaynor, piano, Dennis Caiazza, bass, 8-10:30 pm
Aloft Hotel: Anson Wright Trio (Jasnam Daya Singh, Charlie Doggett), 7-10 pm
Arrivederci! Wine Bar, Milwaukie: Kate and the Crocodiles, (Gavin Bondy, trumpet, Craig Bidondo, piano, Kate Morrison, vocals, percussion, guitar), $5, 8-11 pm
Blue Diamond Norman Sylvester Band, 9 pm
Five-0-Three Restaurant, West Linn: Phil Baker Trio (Phil Goldberg & Ron Steen), 6:30-9:30 pm
Jimmy Mak’s: Hailey Niswanger & PDX Soul, 8 pm
Langdon Farms, The Nancy Curtin Group, 6-8:30 pm
Lechon: JB Butler, 8:30-11 pm
Salty’s on the Columbia: Mel Brown & Jof Lee, 7-10 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Saturday, June 25
Forge Taste: Bobby Torres Trio, 8 pm
George Rogers Park, Lake Oswego: Lake Oswego Festival of the Arts, Norman Sylvester Band, 6 pm
Jimmy Mak’s: Farnell Newton, 8 pm
Las Primas: JB Butler & Inka Jam, 6-9 pm
Living Room Theater: Jonathan Smith Trio, 8 pm
Maryhill Winery, Goldendale: Terrace Music, Tom Grant & Shelly Rudolph, 1 pm
Newberg Christian Church, Crosswinds Big Band with Rebecca Hardiman, 7-9 pm
Portland Prime: Mel Brown Trio (Tony Pacini, Ed Bennett), 7-11 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
The Allison Inn, Newberg: Eugenie Jones, vocals, Mark Simon, piano, Kevin Deitz, bass, 6:30-10:30 pm
Sunday, June 26
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, Gordon Lee & Phil Baker, 8:30-11:30 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11am-3 pm
Hotel Monaco: Happy Hour, Trio Dan-da (Ray Hardiman, Shao Way Wu, Dave Averre), 5-6 pm
Lake Oswego: Lake Oswego Festival of the Arts: King Louie & LaRhonda Steele & the Mel Brown B-3 Organ Group, 1:15-3:15 pm
Multnomah County Central Library: History of Bebop-Metronome, 2-3 pm
Scandals: Paula Byrne, vocals, Todd Marston, keyboard, Dennis Caiazza, bass, 2-4 pm
Tapalaya: Kenneth West, 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Vie de Boheme: Pranksters Big Band, 6:30 pm
Monday, June 27
10321 SW Todd St, Portland: Monday Margarita Madness, Second Wind Jazz (bring a chair and a snack to share), 7:30pm
Jimmy Mak’s: Dan Balmer Trio, 8 pm
Lake Theater & Café: Taylor John Williams Farewell Performance, $25GA, $30 VIP, 7 pm
Laurelthirst Pub: Kung Pao Chickens (Jon Neufeld, guitar, Tracy Kim, guitar, Gary Guenther, clarinet, Tim Acott, bass), 9-11 pm
Tuesday, June 28
Jimmy Mak’s: Mel Brown Septet, 8 pm; AJAM, 6:30 pm
Tapalaya: Reggie Houston & Friends, all ages 6-9 pm
Wednesday, June 29
Camellia Lounge: Tom Wakeling & Steve Christofferson, David Evans, $7
Gresham Library: JB Butler & Inka Jam, 1-1:45 pm
Jimmy Mak’s: Mel Brown Quartet, 7:30 pm; 80’s Rewind & Unwind, Christopher Brown Quartet, $10, 9:30-11 pm
Justa Pasta: Anson Wright & Bill Athens, 7-9 pm
Roaring Rapids Pizza Co., Eugene: Swing Shift Jazz Orchestra, 7 pm
Vie de Boheme: Gypsy Jazz Jam, 7-9 pm
Wilfs at Union Station: Ron Steen’s Vocal Jazz Showcase, Julianne Nelson with Pete La Malfa & Jonathan Lakey, 7-10 pm
Thursday, June 30
Aurora Colony Vineyards: Jazz on the Patio, Carrie Rambo Trio (Carrie Rambo, vocals, Bill French, piano, Connie Johnson, vibes), 6-8 pm
Camellia Lounge: Paula Byrne, vocals, John Gilmore, piano, Dan Presley, bass, $10, 6:30-9 pm
Five-0-Three Restaurant, West Linn: Rebecca & Ray Hardiman, 6:30-9:30 pm
Forge Taste: Terry Robb & Albert Reda, 8 pm
Jazz Station, Eugene: Mike Winkle, Mike Horsfall & Craig Snazelle, 7:30-10 pm
Jimmy Mak’s: Rick Biordi Band, Michael Quimby & Thunder Brothers, 8 pm
O’Connor’s Vault: True North (Kathy James, piano, Eric Austin, saxophone, Brad McMillan, trombone, Steve Morgan, bass, Steve Turmell, drums, Dan Murphy, vocals), $7, 7-10 pm
Pizzario, Hillsboro: Pizzario Jazz Jam, hosted by Laura Cunard, piano & vocals, Evin McHill, drums, 7:30-10:30pm
Riverview Yoshida, Troutdale: Matt Schiff, guitar, 5-8 pm
Rose Room Bar & Grill: King Louie’s Soul-Jazz Jam, 8:30-11:30 pm
Tapalaya: Milneburg Jazz Band, all ages 6-9 pm
Vie de Boheme: David Watson & Rebirth of the Cool, 8-11pm, $10
Friday, July 1
Jimmy Mak’s: Cali O’Doherty Band, 8 pm
Langdon’s Grill: Rebecca Hardiman & Friends (Ray Hardiman & Ron Steen), 6:30-8:30 pm
Salishan Resort: Siletz Bay Music Festival, Swing Shift Jazz Orchestra with Ken Peplowski, Clairdee & Dick Hyman, $35, 7:30 pm
Salty’s on the Columbia: Mel Brown & Jof Lee, 7-10 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Vie de Boheme: Djangophiles, 8:30-11:30, $7
Waterfront Park: Waterfront Blues Festival, Tedeschi Trucks Band, Fem Kuti & the Positive Force, Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, Los Straightjackets, $10, noon-10 pm
Saturday, July 2
Forge Taste: Bobby Torres Trio, 8 pm
Portland Prime: Mel Brown Trio (Tony Pacini, Ed Bennett), 7-11 pm
Shirley’s Tippy Canoe: Ollie McClay/Craig Bidondo Duo, 6-10 pm
Waterfront Park: Waterfront Blues Festival, $10, Jimmie Vaughan & the Tilt A Whirl Band with Lou Ann Barton, Maceo Parker, Indigenous, Grace Love & the True Loves, Polyrhythmics, 24th Street Wailers, noon-10 pm
Sunday, July 3
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, 8:30-11:30 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11am-3 pm
Tapalaya: Kenneth West, all ages 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Waterfront Park: Waterfront Blues Festival, Dr. John and the Night Trippers, In Honor of Prince, Liv Warfield & the Special Horns, JJ Grey & Mofro, ZZ Ward, the Soul Rebels, Aaron Jones & the Way, Liz Vice, $10, noon-10 pm
Monday, July 4
Augustana Church: Jazz Service, Augustana Jazz Quartet (Marilyn Keller, George Mitchell, Kevin Deitz, Ron Steen), 6-7:30 pm
Clyde’s Prime Rib: Ron Steen Jam, Gordon Lee & Phil Baker, 8:30-11:30 pm
EaT, An Oyster Bar: New Orleans Brunch, Box of Chocolates (Reggie Houston, sax & vocals, Tim Acott, bass), 11am-3 pm
Tapalaya: Kenneth West, all ages 11 am-2 pm, Lance Vallis, 6-8 pm
Tommy O’s Pacific Rim Bistro, Vancouver: Tom Grant Band Concert & Jam Session, 6:30-9:30 pm
Waterfront Park: Waterfront Blues Festival, Curtis Salgado, California Honeydrops, The Record Company, Samantha Fish, Igor Prado, Mariachi Mestizo with Tracy Nelson & Curtis Salgado, George “Big Heart” Bisharat, Fireworks!, $10 noon-10 pm


RADIO JAZZ HIGHLIGHTS

KMHD Portland, 89.1fm - all jazz 24/7 (blues on Friday nights): listen on the web at www.kmhd.org
KBOO Portland, 90.7fm: Corvallis 100.7fm; Hood River 91.9fm; listen on the web at www.kboo.fm
KPSU Portland, 98.1 fm, 1450am
KLCC Eugene, 89.7fm; Cottage Grove/Oakridge, 91.5fm; Riddle, 103.9fm; Sisters, 90.3fm: listen on the web at www.klcc.org
KLBR Bend, 88.1fm
KLFO Florence, 88.1fm
KLCO Newport, 90.5fm
KLFR Reedspoprt, 89.1fm
KMPQ Roseburg, 88.1fm

Sundays
KMHD -"Trad Jazz" with host Phil Brenes, 9 - 11am; "The Second Line" with host Deborah, 11am - 1pm
KLCC - "Jazz Sunday," host Jeffrey Ogburn, 6-8pm

Mondays
KPSU -"NW Jazz & More!"-host Noah Peterson, 10am - 12pm
KBOO - "Noontime Jamboree" Retta Christie, 9/19 special guest is Dave Frishberg, noon-2 pm; "Blue Monday," host Bill Rhoades, 2-4pm

Wednesdays
KBOO - "Jazz Lives," host Nick Gefroh, 12-2pm; "A Jazz World," host David Lifton alternates with "Jazz in the Afternoon," host Bob Riddle, 2-4pm
KLCC - "The Soul of Jazz," host Carl Woideck, 7:30-10pm

Thursdays
KLCC - "Jazz Inside and Out," host Ethel Weltman, 7:30-10pm; "Night Jazz," host David Gizara, 10pm-1am

Fridays
KMHD - blues shows, 4pm-2am

Saturdays
KMHD -"Bossa Nova" host Krishna, 9-11am; Jukebox Saturday Night, with host Art Abrams, 6-7pm 
KBOO - "Blues Junction",host Tom Wendt, 2 pm-4 pm; "Jazz Rap II," host Yugen Rashad, 4 pm-7 pm